Melyik a jobb választás: HDD vagy SSD?
Amit a HDD-ről tudni érdemes
A HDD, vagyis hard drive disk, a hagyományos megoldásnak tekinthetők a merevlemezek piacán. Ezek a típusok gyorsan forgó mágneslemezeken tárolják az adatokat, és bár régóta hallani, hogy már elavult technológiának számít, de még jó ideig velünk lehetnek a mindennapokban is.
A tárolható adatok mennyiségét tekintve ma már 14 terabájtos kapacitású meghajtók is elérhetők, míg a laptopokban használatos megoldásokban az 5 terabájt számít csúcskapacitásnak. Ez egyébként több mint a kétszerese a legnagyobb SSD-ének.
Természetesen a nagy kapacitású HDD-k ára magasnak mondható, de ha a Gb/Ft mutatót vizsgáljuk, akkor kedvező választásnak tekinthetők. Ez még annak fényében is meggyőző érv lehet a vásárlás mellett, hogy a mozgó, mechanikus alkatrészek ellenére ha nem is számottevően de kicsit megbízhatatlanak, illetve egy leejtés esetén tönkre is mehetnek.
A HDD-k esetében a legnagyobb hátrányként egyébként a gyengébb teljesítmény szokták felemlegetni. Ennek oka, hogy még a legjobb merevlemezek is csupán maximum 200 megabájt/s-os sebességgel képesek írni vagy olvasni a fájlokat, ami SSD-kkel szemben komoly hátrány. Emiatt mondják azt is, hogy a HDD-k az akkumulátort is jobban igénybe veszik, hiszen lassabban dolgoznak, illetve a mozgó alkatrészeket is el kell látni energiával. Ezért lehet célravezető például egy régebbi laptop esetében az ASUS akkumulátor webshopból történő rendelés helyett egy esetleges SSD-re váltáson is elgondolkodni.
A HDD előnyei
Alapjában véve a HDD merevlemez típus előnyeit az alábbi pontokban fogalmazhatjuk meg:
· Nagy kapacitásúak
· Alacsony gigabájtonkénti ár
· Megbízhatóak (bár nem annyira mint az SSD-k)
A HDD hátránya
Természetesen ahogy említettük a HDD-k esetében bizony kompromisszumot kell kötni bizonyos téren. Ezek a hátrányos tényezők esetében az, hogy:
· Lassabbak, mint az SSD-k
· Működésük zajos lehet
· Leejtéskor adatvesztés következhet be
Amit az SSD-ről tudni érdemes
Manapság már jóval kedvezőbb áron vásárolhatók meg az SSD-k, mint a technológia megjelenésekor, de összehasonlítva még mindig drágábbak, mint a merevlemezek. Természetesen a magasabb árnak oka is van, amiket jelentős előnyök képében tapasztalhatunk meg. Többek között nincsenek mozgó alkatrészek, emiatt az SSD-k csendesek és kevésbé hajlamosak a fizikai hatások miatti adatvesztésre, Ezen felül pedig sokkal nagyobb sebességet kínálnak, mint a merevlemez-meghajtók. A SATA felületet használó SSD olvasási és írási sebessége eléri ugyanis az 550 megabájt/s-ot. Emiatt érezhetjük azt, hogy az SSD-vel felszerelt gépek szinte szárnyalnak a merevlemezzel ellátott gépekhez képest. Jól példázza a sebességbeli különbséget, hogy ha egy operációs rendszert egy SSD-re telepítenek, a számítógép 15 másodperc alatt képes elindulni, míg a hagyományos merevlemezzel ellátott PC esetében ez 30-40 másodpercig (régebbi eszköz esetén sokkal tovább) is eltarthat.
Az SSD-kkel kapcsolatosan azonban érdemes megjegyezni, hogy merevlemezekénél alacsonyabb kapacitással elérhetők. Ráadásul tartósságuk is elmarad a hagyományos merevlemezekhez képest.
Az SSD előnyei
A solid state drive-ok esetében az előnyök tehát a mindennapi használat során mutatkozhatnak meg igazán az alábbiak terén:
· Kiemelkedő teljesítmény
· Csendes működés
· Kevésbé sérülékenyek, mint a merevlemezek
· Alacsonyabb energiafogyasztás
Az SSD hátrányai
AZ SSD-k esetében azonban bár a fentiek csábító dolgok lehetnek, pár negatívumot is érdemes feljegyezni, mint a:
· Korlátozott kapacitás
· Magas ár
Összegezve:
Alapjában véve tehát mindkét merevlemez típusnak megvan a maga előnyös oldala és persze hátrányaik is adódnak. Ezért érdemes vásárlás előtt alaposan megfontolni, hogy milyen célra is kell majd nekünk egy merevlemez.